Szybka gotówka na bieżące potrzeby- skąd?

opłatyKażdemu może przytrafić się sytuacja w życiu, kiedy będzie potrzebował dodatkowej gotówki, której na bieżącą chwilę nie ma. Może to być sytuacja losowa, nieprzewidziany wydatek, bądź też jakaś brakująca kwota do wymarzonego zakupu a akurat jest okazja, etc., etc. I tu pojawia się problem- skąd uzyskać brakującą kwotę? Istnieje wiele możliwości.

Można pożyczyć na przykład od rodziny lub znajomych. Niestety, ma to kilka wad- między innymi dług wdzięczności, który funkcjonuje wtedy równolegle z faktycznym, fizycznym długiem. Poza tym trzeba zwykle się tłumaczyć- dlaczego, po co, na jaki czas itd.

Inna możliwość to tak zwana „szybka pożyczka” czy też „chwilówka”. Zaleta jest duża- można mieć pieniądze nawet w kilka minut, bez sprawdzania zwykle BIK, bez tłumaczenia się i bez sterty dokumentów. Wada- zwykle ogromne oprocentowanie. Jednak zdarza się, iż na przykład pierwsza pożyczka (szczególnie widać to w internecie, gdzie jest coraz większa konkurencja i walka o klienta) jest nieoprocentowana. Ważne w tym wypadku jest to, iż okres może być zarówno 30, jak i 90 dni. Może też być 0% oprocentowania pożyczki, ale opłata przygotowawcza lub prowizja- wynosić i kilkadziesiąt procent. Należy mieć to na uwadze podczas zaciągania takiej pożyczki. Inna możliwość, to pożyczenie od innych, nieznanych zwykle osób za pomocą pożyczki społecznościowej. bankPolega to na tym, iż pożyczkobiorca wystawia aukcję z parametrami, które są dla niego interesujące (okres spłaty, ilość rat, wysokość pożyczki i rat, oprocentowanie itp., itd.) a osoby, które są zainteresowane- pożyczkodawcy- składają swoje oferty. Jest to o tyle interesujące, że każdy na tym wygrywa- pożyczkobiorca, gdyż szybko uzyskuje pożyczkę i może negocjować warunki, a pożyczkodawca bo uzyskuje większe oprocentowanie, niż na przykład lokacie.

Kolejna możliwość, to klasyczna pożyczka czy kredyt w banku. Tu oferty są mocno zróżnicowane, jednak należy zdawać sobie sprawę, iż zwykle wiąże się to z wieloma formalnościami i dłuższym czasem oczekiwania na decyzje. Koszt pożyczki też zwykle jest stosunkowo wysoki, jeśli podliczy się koszt marży, prowizji, obsługi, oprocentowanie itp. W każdym bądź razie możliwości jest wiele- należy tylko dokładnie przeczytać zawsze wszystko- także to, co jest „drobnym druczkiem”…