Kredyt na zakup samochodu

kredyt samochodowyNa zakup wymarzonego samochodu, tym, którzy nie posiadają gotówki, banki proponują szereg kredytów, które można przeznaczyć właśnie na ten cel.

Najbardziej znanym jest kredyt samochodowy. Ich niewątpliwą zaletą jest niskie oprocentowanie. Wynika ono z faktu, że pobierany kredyt jest zabezpieczany właśnie na samochód, który kupuje kredytobiorca, co powoduje, że dla banku zmniejsza się ryzyko udzielenia finansowania. Jeśli osoba biorąca kredyt, w pewnym momencie przestaje go spłacać, bank ma prawo do przejęcia pojazdu i jego późniejszej sprzedaży.

Niestety taka pożyczka ma swoje minusy. Osoba starająca się o przyznanie kredytu samochodowego musi posiadać wkład własny. Jednak teraz często banki odchodzą od tego wymogu w przypadku, gdy pieniądze z kredytu przeznaczane są na zakup nowego pojazdu. Wkład własny, który wynosi od 10 do 30 proc. wartości pojazdu, wymagany jest przy zakupie na kredyt samochodów używanych.

Coraz częściej banki proponują również bardzo atrakcyjne kredyty gotówkowe, które również możemy przeznaczyć na zakup wymarzonego samochodu. Są one najlepszym, a niekiedy jedynym rozwiązaniem w przypadku, gdy zakupu dokonujemy na giełdzie samochodowej lub za granicą, czyli w przypadkach gdy szybko potrzebujemy gotówki. Nie ma wtedy czasu na załatwianie potrzebnych do uzyskania kredytu samochodowego formalności. Niestety wadą kredytów gotówkowych jest ich dosyć wysokie oprocentowanie.

kredyt gotówkowyInnym rozwiązaniem może być zaciągniecie kredytu mieszanego – gotówkowego i samochodowego, który oferowany jest przez nieliczne banki. Polega on na tym, że początkowo bank udziela typowego kredytu gotówkowego, dzięki czemu zakupu samochodu można dokonać wszędzie. Następnie kredytobiorca ma 120 dni na ustanowienie zabezpieczenia typowego dla kredytu samochodowego (np. zastawu rejestrowego). Ostatecznie kredyt gotówkowy przechodzi w samochodowy, co powoduje obniżenie raty miesięcznej.

Ostatnim rozwiązaniem jest pożyczka hipoteczna, najtańszy, ale posiadający najdłuższą procedurę kredytową, produkt kredytowy.